Mydło malarskie - jak działa? Czy warto kupić? Jak stosować?

| 0 Komentarzy
Mydło malarskie zawiera sole sodu i potasu, natomiast nie ma substancji zapachowych i innych ulepszaczy.

Jest to dość silna, ale stosunkowo nieagresywna mieszanina myjąca, która ma o wiele więcej zastosowań, niż tylko przygotowanie ścian do malowania.

Popularna chemia budowlana

Czym jest mydło malarskie?

Mydło malarskie, najczęściej mające formę gęstej pasty, jest mieszaniną soli sodowych i potasowych wyższych kwasów tłuszczowych. Jest do dokładnie to, co za definicją mydła kryje się w chemii, natomiast dość daleko jest takim preparatom do mydeł kosmetycznych: nie mają one pięknego zapachu ani koloru, nie pielęgnują dłoni, a ich pH jest zasadowe. Te wszystkie właściwości są bardzo istotne dla działania mydła malarskiego.

Jak działa mydło malarskie?

Odpowiedź na to pytanie również est klasyką podręczników chemii: dzięki dipolowej budowie cząstki mydeł pozwalają „odrywać” hydrofobowe zabrudzenia od podłoża. Warto dodać, że taki hydrofobowy charakter mają prawie wszystkie zabrudzenia, jakie mogą znaleźć się na ścianach: resztki kleju, zapraw, resztki tapet itd. Mydło malarskie zmiękcza je i usuwa, pozostawiają na ścianie wyłącznie najsilniej przylegające zabrudzenia, które najczęściej już nie stanowią żadnej przeszkody na drodze do nakładania nowych powłok malarskich czy naklejania tapet.

Mydło malarskie poradzi sobie także z zabrudzeniami odzieży roboczej czy narzędzi, więc jest bardzo uniwersalne. Dzięki odczynowi alkalicznemu można je wykorzystać także do wzmocnienia oprysków ogrodowych, a zastosowane na ściany zmniejsza ryzyko pojawienia się kolonii grzybowych.

Mydło malarskie do gruntowania?

Wielu ekspertów poleca mydło malarskie zamiast gruntu – czy to naprawdę tak dobry pomysł? I tak, i nie. Mydło malarskie i grunt to dwa preparaty o różnym działaniu – grunt silnie przylega do podłoża i wiąże się z nim, jednocześnie pozostawiając nierówną powierzchnię (nawet jeśli nierówności te są praktycznie niewyczuwalne pod palcami), co zwiększa nośność podłoża względem stosowanych na grunt preparatów. Mydło takiej warstwy nie tworzy, jednak znakomicie odtłuszcza i oczyszcza ścianę, dzięki czemu również zwiększa przyczepność, ale na innej zasadzie. Można więc obie te metody stosować łącznie albo ograniczyć się jedynie do umycia ścian mydłem malarskim, jednak ten sposób nie będzie wystarczający przed nałożeniem ciężkiej powłoki, na przykład grubowarstwowego tynku cementowo-wapiennego, choć w zupełności wystarczy, aby przygotować ścianę do naklejenia zwyczajnej tapety.

Mydło malarskie – jak stosować?

  • Mydła do ścian są sprzedawane w postaci gęstych past, które najczęściej dodaje się do wody, aby uzyskać roztwór myjący.
  • Ścianę przemywa się mydłem nanoszonym za pomocą ławkowca, starając się dotrzeć we wszystkie nierówności i zakamarki, które stanowią najbardziej problematyczne miejsca, jeśli chodzi o przyczepność.
  • W przypadku szczególnie silnych zabrudzeń można stosować mydło dwukrotnie, w większym i mniejszym stężeniu, aby usunąć zabrudzenia, ale nie pozostawić żadnych osadów, które potencjalnie mogłyby obniżyć przyczepność podłoża.
  • Mydło malarskie schnie dość szybko – roztwór wodny jest przygotowywany w małym stężeniu, nie przenika głęboko w ścianę i zwykle po 20-45 minutach powierzchnia jest już zupełnie sucha, choć oczywiście bez zapewnienie odpowiedniej wentylacji wilgotność w pomieszczeniu szybko wzrośnie i czas schnięcia znacząco się wydłuży.
  • W przypadku stosowania mydła malarskiego do prania odzieży lub czyszczenia narzędzi zaleca się, aby je później wypłukać w czystej wodzie, dzięki czemu na powierzchni tkanin nie pozostaną cząstki mydła, które może mieć działanie drażniące przy przedłużającym się kontakcie ze skórą.

Mydła malarskie są przyjazne środowisku – wprawdzie mają działanie delikatnie biobójcze, ale ich utylizacja jest bardzo prosta i resztki można z czystym sumieniem usuwać przez system kanalizacyjny, choć jeszcze lepiej jest je wykorzystać, ponieważ lista zastosowań mydła malarskiego jest bardzo długa.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.